Czy wiesz, ile średnio odpadów w ciągu roku wytwarza przeciętny Polak? Jest to 358 kilogramów. Sporą część tych śmieci można ponownie wykorzystać. Aby stało się to możliwe, trzeba je najpierw właściwie posegregować. Dlatego jeśli kiedykolwiek zastanawiało Cię, gdzie powinny trafić niektóre problematyczne odpady, przeczytaj poniższy wpis.
Gdzie wyrzucić stary olej?
Zużytego, na przykład podczas smażenia frytek, oleju nie wolno wylewać do kanalizacji. Można natomiast przelać go do butelki bądź słoika, a następnie umieścić w koszu na odpady zmieszane. Dobrym wyborem będzie też oddanie oleju do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) – o ile taki produkt jest przyjmowany w danym miejscu. Plastikową butelkę po oleju należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Co ważne, pojemnika nie trzeba myć, ponieważ w trakcie przygotowywania do ponownego wykorzystania zostaje on oczyszczony w wysokiej temperaturze.
Gdzie powinny trafić przeterminowane leki?
Wyroby medyczne, które straciły swoją ważność, należy wyrzucić do przeznaczonych do tego punktów znajdujących się w aptekach, szpitalach bądź przychodniach. Można je również oddać do PSZOK-u, podobnie jak zużyty olej.
Gdzie wyrzucić żarówkę?
Ledową bądź halogenową żarówkę oraz samochodowy reflektorek powinno się oddać do PSZOK-u. Natomiast tradycyjną żarówkę należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
Co zrobić ze zniszczonymi ubraniami?
Zniszczone ubrania, którym nie da się przywrócić korzystnego wyglądu i które nie nadają się do przekazania osobom potrzebującym, trzeba wyrzucić do worka na odpady zmieszane. Nie ma znaczenia, czy odzież jest wykonana ze sztucznych czy naturalnych materiałów. Do segregacji ubrań przydadzą się wytrzymałe worki na śmieci. Takie trwałe pojemniki znajdziesz w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.
Jakich odpadów nie wyrzucać na kompost?
Kompost to ekologiczny, skutecznie działający oraz umożliwiający samodzielne wykonanie nawóz. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy do niego wyrzucać wszelkich zalegających w kuchni produktów. Nie wolno kompostować odzwierzęcych odpadków, takich jak resztki kotletów, tłuszcz i kości czy karma dla zwierząt. Nie dość, że wytwarzają one nieprzyjemną woń, to przyciągają zwierzęta żywiące się padliną oraz mogą wywoływać choroby. Do wyrzucenia na kompost nie nadają się również zainfekowane fragmenty roślin. Zimujące w nich larwy mogą przetrwać w kompoście, a następnie znaleźć się w glebie. Do produktów, których nie powinno się kompostować, należą także cytrusy ze względu na długi proces rozkładu oraz częste występowanie resztek środków ochrony roślin w skórkach.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom segregacja problematycznych śmieci stała się dla Ciebie choć trochę łatwiejsza i nie będziesz już się zastanawiać nad tym, gdzie wyrzucić przeterminowane leki czy stare ubrania.