System postu interwałowego obiecuje piękną sylwetkę, wieczną młodość i pokonanie raka. Możesz jeść, co chcesz. Jednak tylko przez kilka godzin dziennie. Dowiedzmy się, czy post jest naprawdę dobry dla ciebie.
Czym jest post interwałowy?
Przede wszystkim jest to dieta, która polega na okresowym rezygnowaniu z jedzenia. Najłagodniejszym schematem jest 16/8. Dzień podzielony jest na dwa przedziały czasowe. Osiem godzin można jeść, ale przez pozostałe szesnaście godzin jeść nie wolno. Na przykład, jeśli dana osoba zjadła obiad o siódmej wieczorem, powinna zjeść go ponownie nie wcześniej niż o jedenastej rano. Można też postąpić odwrotnie — zjeść śniadanie o siódmej rano i odmówić jedzenia po trzeciej po południu. W okresie głodówki dozwolona jest woda, herbata i kawa bez cukru.
Istnieją również inne programy. Na przykład 18/6, gdzie można jeść tylko przez sześć godzin dziennie. 5/2, gdzie masz dwa dni wolne w tygodniu. Niektórzy robią codzienny post raz w tygodniu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele schematów.
Co nauka mówi na temat postu interwałowego?
Popularyzatorzy postu interwałowego często powołują się na badania japońskiego biologa molekularnego Yoshinori Osumi, który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Badał proces autofagii, w którym komórka zaczyna zjadać samą siebie, gdy brakuje jej składników odżywczych. Najpierw pozbywa się uszkodzonych elementów i w ten sposób oczyszcza się. Przedmiotem badań Osumiego były drożdże.
Autofagia jest obiecującym obszarem badań medycznych. Błędne jest jednak wyciąganie paraleli między drożdżami badanymi przez japońskiego biologa a ludźmi. W rzeczywistości praca Yoshinori Osumi nie ma nic wspólnego z postem interwałowym.
Osoba na poście interwałowym je rzadziej, a co za tym idzie, je mniej. Według ekspertów z Mayo Clinic i Harvard Medical School, pomaga to utrzymać wagę na normalnym poziomie. W konsekwencji zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością. Na przykład cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia.
Korzyści pochodzą nie z postu interwałowego jako takiego, ale z ograniczenia całkowitej ilości przyjmowanych kalorii. Wykazały to badania amerykańskich naukowców z 2017 roku. Wzięło w nim udział 100 osób z nadwagą, które były monitorowane przez rok. Zostali oni podzieleni na trzy grupy. Pierwsi przestrzegali postu interwałowego z 25% redukcją kalorii w swojej diecie. Druga grupa jadła normalnie, ale kalorie również zmniejszono o 25%. Trzecia grupa nie zmieniła swoich nawyków. Zgodnie z wynikami badania, uczestnicy z pierwszej i drugiej grupy stracili tyle samo wagi. Pozostałe parametry — ilość masy mięśniowej i tłuszczowej, zawartość witamin i mikroelementów — również nie różniły się.
Istnieją dowody, że post interwałowy spowalnia rozwój nowotworów i poprawia funkcjonowanie mózgu. Udowodniono to jednak tylko u zwierząt. Zdaniem dietetyczki Eleny Motowej, jest zbyt wcześnie, by mówić o kompleksowym wpływie postu na organizm człowieka. Badania są rzadkie, a większość z nich trwa zbyt krótko.
Jak taka dieta może pomóc?
Post interwałowy jest jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości zjadanych posiłków. Niektórzy na przykład nie potrafią odmówić sobie smacznego posiłku i nie są gotowi na zmniejszenie porcji. Może łatwiej im będzie wypić filiżankę kawy bez cukru na śniadanie, nie będą się ograniczać w porze lunchu z kolegami, czy rodzinnych obiadów.
Amerykańscy naukowcy zajmujący się otyłością uważają, że post interwałowy może pomóc w usprawnieniu jedzenia. Przestaw się z chaotycznego podjadania w ciągu dnia na kilka stałych, przemyślanych posiłków. Ważne jest, aby zrozumieć, że pomijanie śniadania nie jest postem interwałowym. Naukowcy z University of Florida uważają, że osoby, które nie mają czasu na poranne posiłki, często jedzą mniej zdrowych produktów i cierpią na złe nawyki. Post interwałowy sugeruje, że posiłki powinny być zdrowe i pełnowartościowe.
\Więcej rzetelnych artykułów o najciekawszych dietach, znajdziesz w serwisie https://www.ksztalty.pl/.
Kto nie powinien przechodzić na post interwałowy?
Post interwałowy nie jest odpowiednią dietą dla osób cierpiących na cukrzycę i zaburzenia odżywiania. Szczególnie anoreksja i bulimia nervosa. Nie powinny go również praktykować osoby, które przyjmują leki ściśle z posiłkami.
Nie ma wystarczających dowodów na bezpieczeństwo stosowania postu interwałowego u dzieci, młodzieży, osób starszych powyżej 60 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących. W związku z tym nie powinny też jeść w ten sposób.
Kobiety powinny uważać na posty interwałowe. Mogą prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej, amenorrhoea, problemów z płodnością i nieregularności miesiączkowania. Dlatego przed rozpoczęciem praktyki należy skonsultować się z lekarzem.