Mleka roślinne mogą mieć naprawdę świetny skład, bardzo dobry smak i liczne zastosowania. Trzeba tylko nauczyć się z nich korzystać i po prostu za szybko się do nich nie zniechęcać, bo normalne jest to, że podczas gotowania czy nawet przyrządzania zwykłej kawy będą one zachowywać się inaczej od krowiego tłustego mleka. O ile jeszcze napój sojowy oraz napój owsiany po pewnymi względami przypominają zwierzęcy biały wyrób, tak napój przygotowany z migdałów okaże się czymś totalnie innym. Warto się nim jednak zainteresować, chociażby z uwagi na jego rewelacyjny skład. Pozostałe walory także nie pozostawiają tu wiele do życzenia. Smak też jest godny uwagi, a już zwłaszcza dla tych, którzy lubią się z orzechami.
O mleku migdałowym
Smak mleka migdałowego nie zawsze jest jednak taki sam. Mleka różnych producentów mogą się od siebie różnić i to w znaczącym stopniu, albowiem ich ostateczna jakość i walory smakowe zależą od tego, ile orzechów użyje się do ich produkcji. Im jest ich więcej, tym lepiej. Oczywiście dodatkowe orzechy zawsze podwyższą kaloryczność mleka roślinnego, jednakże to dzięki nim nabierze ono prawdziwego, intensywnego i głębokiego smaku, a także odpowiedniej gęstości i zdolności do łączenia się z innymi produktami. Na ogół posmak mleka migdałowego jest po prostu lekko orzechowy. Jednak dzięki temu można eksperymentować i dodać mleko migdałowe do zdrowych naleśników. Sam smak można natomiast określić mianem delikatny. Z uwagi na te cechy charakterystyczne mleko doskonale pasuje do słodkich dań, takich jak poranne owsianki albo ogólnie rzecz biorąc różnego rodzaju płatki i musli przygotowywane na mleku.
Jeżeli natomiast mleko migdałowe chciałoby się dodać do kawy, tym bardziej należałoby upewnić się co do tego, że w gorącym napoju nie będzie się ono warzyć. Typ zastosowania zależy głównie od jego konsystencji. Najlepsze mleka roślinne do kawy to te, które są gładkie w swojej strukturze, a jednocześnie stosunkowo gęste (idealnym przykładem takiego napoju jest mleko owsiane).