Dieta wegańska jest coraz popularniejsza. A ty czy próbowałeś już dań kuchni wegańskiej? Jeśli nie, to być może spróbuj zapoznać się z nimi w teorii, a być może te proste do wykonania przepisy zachęcą cię by zaprosić wegańskie smaki do swojej kuchni.
Zaczynając od tego co wszyscy lubią najbardziej czyli słodkości, które są odpowiednie zarówno dla dużych i małych łasuchów. A do wyboru co nie miara: ciasta, lody, desery owocowe, batony, koktajle…
Na pierwsze śniadanie, posiłek rozpoczynający dzień możesz przygotować dla siebie oraz domowników, smaczny koktajl z owoców jagodowych.
1. Koktajl z truskawek i siemienia lnianego.
Przepis i przygotowanie:
– 250 g truskawek
–400 ml wody
– garść zielonych liści, np. sałata masłowa
– 1 łyżka świeżo zmielonego siemienia lnianego
– 1 łyżka miodu (opcjonalnie)
Wszystkie składniki zmiksować do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji. Najlepiej podawać zaraz po przygotowaniu.
Truskawki są źródłem wielu witamin: witaminy C, B, A oraz mikroelementów: wapń, potas, magnez, mangan i żelazo. Z kolei siemię lniane to źródło błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3; sałata masłowa zawiera błonnik, magnez, żelazo, witaminy B i C.
Dobrze mieć w zanadrzu zawsze jakąś przekąskę. Dlatego ten szybki i prosty przepis na batony, które możesz jeść nawet codziennie, sprawi, że będzie nieodłącznym elementem twojego jadłospisu.
Domowa piekarnia
2. Batony z daktyli i nerkowców
Przepis i przygotowanie:
– 2 szklanki daktyli suszonych
– ¾ szklanki orzechów nerkowca
– ½ szklanki migdałów
– 2 kopiaste łyżki masła orzechowego bez dodatków
– 2 łyżki kakao
– szczypta soli
– gałka muszkatołowa
Daktyle moczyć w ciepłej wodzie przez około 15 minut, jeśli są to owoce suche.
Orzechy zmiksować, następnie dodać odsączone daktyle oraz resztę składników: masło orzechowe, kakao, sól, zmiksować dokładnie.
Blaszkę o wymiarach 20 x 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć masę, dokładnie na całej powierzchni, wygładzić zwilżonymi palcami. Blachę włożyć do lodówki na dwie godziny, po tym czasie wyjąć i pokroić.
Daktyle zawierają błonnik i przeciwutleniacze, są odpowiednie dla sportowców, gdyż regulują poziom energii po treningach.
Orzechy nerkowca charakteryzują się wysoką zawartością białka, błonnika, witamin: K1, B1, B6 i B5, składników mineralnych: żelaza, magnezu, miedzi, manganu i selenu.
Migdały zawierają wapń, bor, żelazo, magnez, krzem, potas, cynk, miedź, mangan, witaminy: E, B1, B2, PP, B9, błonnik pokarmowy oraz kwas omega 6 i 3.
Kakao to źródło magnezu, witamin, zdrowych tłuszczów.
3. Deser z chałwą i malinami.
Przepis i przygotowanie:
– 200 g mascarpone
– 100 g chałwy
– 280 ml mleka kokosowego zmieszanego (z dużą zawartością kokosa)
– 250 g malin
– 1 łyżeczka prażonego sezamu
Wszystkie składniki oprócz owoców umieścić w misie, a następnie zmiksować na gładką masę. Przełożyć do szklanek lub pucharków. Na górę ułożyć maliny. Spożywać od razu lub zostawić do przechowania w lodówce.
Mascarpone zawiera tłuszcze, błonnik oraz witaminy A i B12.
Chałwa jest źródłem białka, witamin E oraz witamin z grupy B, oraz magnezu, żelaza i cynku.
Maliny są źródłem przeciwutleniaczy, witamin oraz mikroelementów.
4. Lody czekoladowe z borówkami.
Przepis i przygotowanie:
– 2 puszki mleka kokosowego czyli 800g
– 1 szklanka mleka sojowego
– 3/4 szklanki cukru trzcinowego
– 3 tabliczki gorzkiej czekolady
– 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Mleko kokosowe należy schłodzić wcześniej przez około 12 godzin w lodówce lub włożyć zamrażarki na 3 godziny. Pojemnik na lody i mleczko kokosowe schłodzić w zamrażarce około 30 minut. Oddzielić stałą część mleka kokosowego od płynnej. Stałą część ubić za pomocą miksera na pianę. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej z cukrem i ostudzić, a następnie dodać do ubitej wcześniej śmietany, dalej miksować. Mleko sojowe zmiksować w blenderze kielichowym i dodawać stopniowo ubitą masę czekoladową, dodać ekstrakt waniliowy.
W ten sposób przygotowaną masę przełożyć do pojemnika i umieścić w zamrażarce, wygładzić zwilżoną łyżką. Po dwóch godzinach wyjąć i gotowe. Lody umieścić w pucharkach i przyozdobić borówkami.
Lody są bogate w magnez dzięki zawartości czekolady, który pomaga w uwalnianiu energii z pożywienia, a z dodatkiem tych owoców: błonnik, witaminy i borówki także usprawniają pracę mózgu.
Na koniec chyba najtrudniejszy z wszystkich przepisów, gdyż potrzebny będzie piekarnik. Nie martw się jednak, bo w porównaniu z wieloma tradycyjnymi przepisami, ten przepis na ciasto okazuje się być najłatwiejszy na świecie.
5. Brownie czekoladowe
Przepis i przygotowanie:
– 150 g mąki pszennej
– 100 ml oleju
– 100 g cukru trzcinowego
– 5 łyżek kakao
– 100 g gorzkiej czekolady
– 1 łyżeczka sody
– 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego plus 8 łyżek wody
– 4 krople ekstraktu waniliowego
– szczypta soli
– 100 ml gorącej wody
– 2 garście zmielonych lub pokrojonych migdałów
– 2 łyżki zmielonych migdałów do posypania
Wymieszać siemię lniane wraz z wodą i odstawić. Przygotować migdały. Do miski pokruszyć czekoladę, dodać kakao i zalać gorącą wodą. Poczekać do momentu gdy czekolada zacznie się rozpuszczać, wtedy zmiksować na gładką masę. Dodać cukier, siemię lniane, ekstrakt, sól, miksując dalej. Następnie dodać olej oraz orzechy i zmiksować całość aż będzie jednolita konsystencja. Mąkę oraz sodę przesiać i dodać do masy. Wszystkie składniki wymieszać za pomocą drewnianej łyżki w sposób delikatny Ciasto ma być bardzo gęste. Przełożyć je do formy, wcześniej wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 190 stopni C. Włożyć ciasto i piec około 25 minut, sprawdzić drewnianym patyczkiem wbijając w środek ciasta. Jeśli jest suchy to znaczy że ciasto jest gotowe.
Ostudzić na kratce i podawać posypane zmielonymi migdałami.
Kiedy wykonasz chociaż jeden z tych przepisów, to na pewno będziesz chciał spróbować kolejny. A kiedy wykonasz wszystkie to prawdopodobnie będziesz szukać kolejnych przepisów w wyszukiwarce internetowej lub książkach kucharskich.
Od tych pięciu prostych przepisów można zacząć nową wegańską przygodę, zmieniając i zastępując składniki według własnego “widzi mi się”!