Multiwitamina to absolutny ulubieniec większości Polaków. Wszyscy ją łykają, a nikt nie zastanawia się nad tym, po co właściwie to robi. Niby dla zdrowia, ale czy nie lepszym na to sposobem byłaby zbilansowana dieta, w której umieściłoby się świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby oraz strączki? Pewnie tak, ale stosowanie diet wymaga czasu i pewnego wysiłku, a suplement wystarczy łyknąć, by już być zdrowym. Wydaje się to proste, jednak multiwitamina wcale nie działa aż tak skutecznie.
Wbrew pozorom multiwitamina to jeden z mniej efektywnych suplementów diety
Już sama cena multiwitaminowych kapsułek powinna dać człowiekowi sporo do myślenia. Czy paczka składająca się z trzydziestu tabletek przeznaczonych do miesięcznej suplementacji naprawdę może kosztować niecałe dziesięć złotych? Ceny pojedynczych witamin w kapsułkach są znacznie wyższe. Za trzydzieści tabletek witaminy D trzeba dać jakieś dwadzieścia złotych, a przecież multiwitaminy zawierają zarówno witaminę D, jak i inne związki. Różnica w cenie wynika z koncentracji związków.
W produktach multiwitaminowych występują one w tak niewielkich dawkach, że nie są w stanie wyraźnie zadziałać na zdrowie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o zdrowiej diecie, to zapraszamy serdecznie na nasz portal Weglowodany.pl, gdzie znajdziesz wiele przydatnych wpisów we wspomnianej tematyce.
Zamiast bezmyślnie łykać kolejne suplementy diety, lepiej najpierw sprawdzić, czego rzeczywiście potrzebuje organizm. Każdy powinien regularnie się badać i każdy powinien wykonać sobie takie podstawowe badania przynajmniej raz w roku. Ich wyniki pokażą dokładnie, jakich składników brakuje w organizmie. Wtedy wystarczy sięgnąć po zawierające je suplementy diety. Ktoś, kto ma niedobór witaminy D, potrzebuje właśnie tej witaminy, a nie całego suplementu multiwitaminowego.